Vijesti

Naslovna » Kako pomoći svom djetetu da se pripremi na dolazak novorođenčeta

Kako pomoći svom djetetu da se pripremi na dolazak novorođenčeta

sij 13, 2022

Niste sigurni kako objasniti svojem djetetu da je beba na putu? Saznajte sve što je potrebno – od toga kako priopćiti vijest, objašnjenja što je trudnoća do pripremanja mališana na bebu i radovanja zbog njezina dolaska.

Najavite li svojoj obitelji i prijateljima da vam stiže još jedno dijete, sigurno će vas dočekati oduševljeni čestitari. Kažete li svojem mališanu veliku vijest, reakcija sigurno neće biti najbolja. Za početak vjerojatno neće imati pojma o čemu govorite („Beba u maminom trbuhu… hm?“). Čak i ako vaš mališan shvati ono osnovno, najava može za sobom ostaviti mnogo izmiješanih osjećaja: zbunjenost („Što znači biti starija sestra ili stariji  brat?“), uzbuđenje („Super – novi prijatelj!“), ljutnju („Moram dijeliti mamu?!“), tjeskobu („Hoće li me mama i dalje voljeti?“), potpunu nezainteresiranost („Da, da – što kažeš da odemo u park?“) ili sve navedeno.

U stvarnosti, mališanov se svijet, usmjeren isključivo na mamu, zastrašujuće i uznemirujuće mijenja. Iako će s vremenom biti puno dobrih strana u tome što dijete ima brata ili sestru, olakšavanje prijelaza iz uloge jedinca u ulogu najstarijeg djeteta zahtijevat će nešto više strpljenja i planiranja. Internetska stranica whattoexpect.com donosi savjete kako olakšati djeci prihvaćanje novog člana obitelji.

Kako djetetu riopćiti veliku vijest o dolasku brata ili sestre

Pronađite najbolje vrijeme za to. Idealno bi bilo da pričekate s razgovorom do drugog tromjesečja trudnoće. Ne samo da ćete dotad znati je li sve u redu s vašom trudnoćom već će se ona početi i nazirati (što će  olakšati priopćavanje vijesti). Međutim, ako vam se dogodi teža verzija s jutarnjim mučninama ili rani trudnički umor, možda ćete htjeti svome djetetu ranije priopćiti vijesti – inače bi ono moglo pomisliti da nešto nije u redu. Neka vam odgovori budu kratki i slatki, a ako dijete postavi dodatna pitanja, ponudite mu više informacija.

Umirite ih, ali budite iskreni. Recite djetetu da dolazak nove bebe neće promijeniti koliko ga mama i tata vole, ali dajte mu do znanja će braco ili seka zahtijevati mnogo vašeg vremena. Objasnite da će beba puno plakati, da će možda čuti da se beba budi usred noći da bi jela i da će je mama puno nositi. Razjasnite da se beba neće moći s njim igrati dugo vremena, ali da postoji mnogo načina kako se može sprijateljiti s malim bratom.

Objasnite djetetu što je trudnoća

Niste sigurni kako dvogodišnjaku objasniti tako kompleksnu temu kao što je trudnoća. Ove strategije mogu pomoći:

Upotrijebite knjige da biste ispričali priču. Pomozite djetetu da shvati koncept trudnoće koristeći se slikovnicama primjerenima djetetovoj dobi. Slike će djetetu govoriti više nego riječi te ga mogu potaknuti da pita konkretnija pitanja – ona na koja ćete moći bolje odgovoriti.

Pokažite mu stare fotografije. Izvadite album sa svojim slikama kada ste  prvi put bili trudni tako da dijete vidi kako ćete izgledati tijekom  trudnoće. Ako imate slike s ultrazvuka koje biste mogli pokazati (bilo svog mališana ili budućeg brata ili sestre), malom bi djetetu mogle biti zadivljujuće.

Pokušajte s drugim vizualnim pomagalima. Lutkica će vašem djetetu približiti kako će  izgledati njegov brat kada se rodi. No, iščekujući taj dan, možete pomoći svom djetetu shvatiti kako beba raste uspoređujući je s poznatim predmetima poput voća i povrća. S 15 tjedana beba je veličine slatke naranče, na primjer, dok je s 19 tjedana veličine manga. Možete mu čak reći da je s 4 tjedna njegov brat veličine makova zrna.

Kako potaknuti dijete da se raduje zbog nove bebe

Sada kada ste svojem djetetu objasnili trudnoću i tijek iščekivanja brata ili sestre, vrijeme je da potaknete dijete da se raduje prinovi. Najbolje je da rano počnete jer jednom kad dijete dođe, bit će mnogo informacija i osjećaja koje mališan treba preraditi. Neke taktike s kojima možete pokušati:

Zbližavanje s trbuščićem. Kad osjetite bebine pokrete (što može biti i u ranijoj trudnoći – moguće i od 4. mjeseca), dopustite mališanu da ih i on osjeti pomičući njegove ruke po svom trbuhu i pogađajući koje dijelove tijela možda osjeća. Sigurno će doživjeti uzbuđenje osjećajući udarce.

Od 24. tjedna vaša nerođena beba može čuti zvukove – kad dođete u to razdoblje, potaknite svog mališana da govori bebi. Objasnite da će beba naučiti prepoznavati njegov glas već u maminom trbuhu, a  kad se  rodi, zasigurno će se okretati prema svome starijem bratu poznatog glasa koji mu se obraća.

Neka vaše dijete sudjeluje u odabiru mogućih imena. Kada sastavite popis imena o kojima razmišljate, pitajte mališana što misli o njima. Vjerojatno nećete htjeti obećati da ćete prihvatiti njegove prijedloge – osim ako vam se sviđaju Spužva Bob ili Superman – no samo vježbanje razgovora o mogućnostima pružit će mu osjećaj da je uključen, a i beba će izgledati kao stvarna mala osoba koja uskoro stiže.

Povedite svog mališana u kupovinu dječjih potrepština. Pronalaskom zabavnih aktivnosti koje možete zajedno raditi, vaš će se prvorođenac osjećati posebno i uključeno. Stoga, navalite na dućane i odaberite nekoliko kompletića za bebu, a zatim dopustite da vaše dijete odabere ono u kojem će beba iz rodilišta doći kući. Ne zaboravite kupiti nagradu svome djetetu (poput kompleta koje može odjenuti kada beba stigne iz bolnice kući). Imate aktivnog dječaka koji ne voli kupovinu? Neka vam pomogne sklopiti bebin novi krevetić ili nacrtajte poster koji ćete objesiti u dječju sobu.

Pripremite dijete na dolazak bebe

Kako se bliži termin poroda i vaš trbuh raste, još se neki koraci mogu poduzeti u pripremanju mališana na novu bebu u kući:

Pokažite djetetu kako komunicirati s bebom. Upotrijebite lutku da biste pokazali kako bebu treba i maziti i dirati . Recite mališanu da mora biti nježan i objasnite mu kako ponuditi prstić da ga beba stisne, držati plišanca da ga beba gleda ili govoriti tihim pjevnim glasom. Neka se vaše dijete zabavi vježbajući smiješne face te mu objasnite da bebe vole promatrati lica, posebno svoga brata ili sestre.

Zajedno spakirajte torbu za bolnicu. Kada se približi vrijeme, neka vam vaše dijete pomogne prikupiti i spakirati sve što vam treba za ostanak u rodilištu. Objasnite svrhu stvari koje izgledaju čudno. („Porod je težak posao. Zato će mi trebati dodatan jastuk za spavanje kad beba izađe iz mog trbuha.“)

Savjeti za stariju djecu

Imate dijete koje je nešto starije? Pokušajte s ovim taktikama da biste ga pripremili za dolazak bebe:

Razmislite o razgovoru. Starije će dijete vjerojatno htjeti znati više o tome kako je beba došla u mamin trbuh, stoga je sad vrijeme za jednostavan govor o pčelicama koristeći ispravne, ali primjerene termine. Dobra knjiga koja vam pri tome može pomoći jest slikovnica Beba dolazi kući ili knjiga Stigla je beba.

Neka dijete pomogne u zadacima oko bebe. Možda bi tata mogao angažirati vašeg školarca da pomogne sastaviti nova kolica ili da priskoči pri bojanju dječje sobe. Još jedan zabavan zadatak za veće dijete: dizajnirati majicu s temom starijeg brata ili nacrtati poster koji će visjeti iznad bebina krevetića.

Objasnite nadolazeću ulogu starijeg brata ili sestre. Starija djeca se možda neće osjećati toliko ugroženima prinovom kao oni mlađi, ali i dalje moraju znati da neće biti zakinuti u roditeljskoj pažnji. Obavezno im istaknite da oni, za razliku od bebe,  mogu samostalno odraditi mnogo stvari koje beba ne može – poput oblačenja i telefoniranja baki. Istaknite da ima mnogo prednosti nad bebom, od kasnijeg lijeganja u krevet do uživanja u sladoledu.

Izvor: Frendica.online
Photo: Unsplash

Pročitaj više..