Vijesti

Naslovna » Kako umanjiti rizik od sindroma iznenadne dojenačke smrti

Kako umanjiti rizik od sindroma iznenadne dojenačke smrti

velj 8, 2022

Sindrom iznenadne dojenačke smrti (SIDS) je jedna od onih stvari o kojima nitko ne želi razmišljati. Pomisao na iznenadnu smrt vlastitog djeteta izuzetno je zastrašujuća. Istovremeno, SIDS je tema koju svi roditelji novorođenčadi moraju ozbiljno shvatiti i o kojoj se moraju poučiti.

Nasreću, koliko god da je SIDS zastrašujući, postoji nekoliko jednostavnih koraka koje možete napraviti da biste smanjili rizik za svoju bebu. Verywell Family donosi najučinkovitije mjere kojima možete zaštititi svoju bebu od SIDS-a.

Što je SIDS?

SIDS je skraćenica za „sindrom iznenadne dojenačke smrti“. Liječnik Richard Brucker, američki pedijatar, objašnjava da je SIDS definiran kao neočekivana smrt dojenčadi mlađe od godinu dana. „Većina takvih smrti dogodi se noću, obično između ponoći i 6 sat ujutro, dok beba spava“, tvrdi dr. Brucker.

„SIDS se dijagnosticira kada nije pronađen nijedan drugi uzrok smrti te nakon provedbe detaljne procjene“, dodaje dr. Brucker.

Učestalost SIDS-a

Nažalost, prema podacima za SAD, godišnje oko 3 400 beba mlađih od godinu dana neočekivano umre. Te se smrti mogu razvrstati u tri glavne kategorije: SIDS, slučajno gušenje/davljenje te smrt iz nepoznatih razloga.

Svake godine nekoliko tisuća beba umire od SIDS-a. Godine 2019., na primjer, zabilježeno je 1 250 smrti pripisanih SIDS-u.

Iako je SIDS definiran kao iznenadna i neočekivana smrt beba mlađih od godinu dana, većina smrti dogodi se između 1. i 4. mjeseca života. 90 % smrti od SIDS-a dogodi se dok je beba mlađa od 6 mjeseci.

Koji su faktori rizika?

Glavni faktor rizika od SIDS-a jest smještanje bebe na spavanje u nesigurno okruženje, kako tvrdi liječnica Danelle Fisher, predstojnica pedijatrije u kalifornijskoj bolnici St. John. To uključuje spavanje na mekanim prekrivačima za krevet, s previše jastuka ili pokrivača. Zatim je to stavljanje bebe potrbuške na spavanje prije nego što je sposobna okrenuti se na leđa, objašnjava dr. Fisher.

Ostali faktori rizika uključuju pregrijavanje tijela oblačenjem  previše slojeva tople odjeće ili boravak u pregrijanoj sobi. Izlaganje dimu cigareta, bilo tijekom trudnoće ili nakon poroda, također povećava bebin rizik od SIDS-a.

Neke su bebe sklonije SIDS-u od drugih, kaže dr. Brucker. „Iako uzrok smrti ostaje nepoznat, najvjerojatnija teorija jest da dijete nosi neku skrivenu ranjivost (npr. genetički uzorak ili suptilnu abnormalnost mozga) koju je nemoguće ranije predvidjeti“, kaže dr. Brucker.

Takva ranjiva beba  izložena je nekom od okidača, kao što je nesigurno mjesto za spavanje ili majčino pušenje, te se dogodi SIDS. Budući da je često nemoguće predvidjeti koje bebe možda imaju zdravstvene i razvojne mane, najbolja obrana jest osigurati da bebe nisu izložene bilo kakvim okidačima, kaže dr. Brucker.

Kako smanjiti rizik od SIDS-a

Savjeti Američke pedijatrijske akademije za smanjenje SIDS-a usmjereni su na postavljanje sigurnog mjesta za spavanje. Upute uključuju informacije o tome gdje bi vaša beba trebala spavati, kakve bi uvjete trebalo ispunjavati  najsigurnije mjesto spavanja i u kojem položaju bi vaša beba trebala spavati. Uz to upute govore i o temama kao što su zdravlje majke, najbolji načini hranjenja te koji predmeti smiju biti  u prostoru u kojem beba spava.

Pogledajmo neke od tih uputa te savjete pedijatara.

Stavljajte bebu na spavanje na leđa

Jedna od najvažnijih postupaka koji možete učiniti da biste spriječili rizik od SIDS-a jest staviti bebu da spava na leđima, kaže pedijatar Marty Ellington, liječnik u bolnici u New Yorku. Dr. Ellington ističe da se postotak smrti od SIDS-a znatno smanjio otkad je Američka pedijatrijska agencija 1990-ih dala preporuke da se bebe tijekom spavanja liježu na leđa.

Akademija objašnjava da biste trebali smjestiti bebu na spavanja na leđa, ali ako su sposobne samostalno se okrenuti i preokrenuti na trbuh, možete ih ostaviti kako jesu. Ako vaša beba zaspi u autosjedalici, ljuljački, ležaljki ili bilo kojoj drugoj opremi, trebali biste je premjestiti u krevetić i to na leđa. Povijanje bebe smatra se sigurnim, ali također biste trebali paziti da legnete bebu na leđa nakon što zaspi.

Koristite čvrsto i nenatrpano mjesto za spavanje

Trebali biste staviti dijete da spava na čvrstom madracu bez ikakvih predmeta na njemu, kaže liječnica Christina Johns, pedijatrica i viša savjetnica. „Ne bi smjelo biti zaštitne ograde u krevetiću, jastuka, nezategnutih plahti ili bilo čega mekanog ili plišanog, uključujući plišane igračke“, kaže dr. Johns.

Ne biste smjeli imati ni pokrivače, kaže dr. Johns, te nastavlja da ako je bebi hladno, možete se koristiti vrećom za spavanje. Također, ne biste se smjeli koristiti jastucima za podupiranje, kaže doktorica.

Labave plahte i ostala posteljina predstavlja rizik od gušenja, objašnjava Akademija. Osim jastuka za podupiranje, Akademija je oprezna i s upotrebom jastuka za dojenje ili bilo koje vrste jastučića za ležanje tijekom spavanja. Ako se beba prevrne na trbuh ili na stranu dok spava na jastuku, može se dogoditi da joj se blokiraju dišni putovi te se može ugušiti.

Držite bebu u sobi, ali ne dijelite s njom krevet

Prirodno je da želite bebu držati blizu tijekom spavanja. Akademija potiče roditelje da drže bebe u blizini, u svojim sobama. Međutim, ne potiču ih da stavljaju bebu u krevet roditelja.

Preporučuju da bebe najmanje prvih šest mjeseci do godinu dana spavaju u istoj sobi sa svojim roditeljima, ako je to moguće. Dijeljenje sobe sa svojom bebom smanjuje rizik od SIDS-a za 50 %. Akademija preporučuje da krevetić ili kolijevka budu na dohvat ruke tako da možete umiriti svoju bebu te biti svjesni njezinih pokreta i potreba.

Istovremeno, ako stavite bebu u krevet zajedno s vama, možete povećati rizik od SIDS-a i gušenja. Ovo posebno vrijedi ako je beba mlađa od četiri mjeseca, prerano rođena, ako ste pušači, pod utjecajem lijekova ili alkohola ili ako spavate na mekanim i zatrpanim površinama te površinama koje nisu krevet (kao što su kauč ili naslonjač).

Dojite svoju bebu

Jedan od najboljih načina kako smanjiti rizik od SIDS-a jest dojenje. Istraživanje iz 2017. koje je objavio časopis Pediatrics otkriva da  dojenje tijekom najmanje dva mjeseca smanjuje rizik od SIDS-a za gotovo 50 %.

Čak ne morate isključivo dojiti da biste iskoristili ove dobrobiti. Prema istraživanju, čak i djelomično dojenje tijekom najmanje dva mjeseca nudi jednaku zaštitu od SIDS-a.

Osim dojenja, Akademija kaže da dude tijekom spavanja mogu umanjiti rizik od SIDS-a. Ako dojite, najbolje je pričekati dok uspostavite dojenje prije nego što ponudite dudu.

Nikad ne spavajte na kauču ili naslonjaču sa svojom bebom

Novopečeni roditelji su umorni i razumljivo je da bi ponekad zaspali tijekom dojenja, hranjenja ili maženja s bebom. No spavanje s bebom na nesigurnoj površini kao što je kauč ili naslonjač visok je faktor rizika za SIDS, kaže dr. Ellington.

„Situacija u kojoj novorođenčad spava na krevetu, kauču ili drugdje zajedno s roditeljima izrazito je riskantna i treba je izbjegavati“, objašnjava dr. Ellington. „Budući da su roditelji često umorni, važno je da ne zaspe dok drže novorođenče.“

Umjesto toga, kaže dr. Ellington, ako osjećate da ste pospani i da biste mogli zaspati, premjestite bebu u krevetić prije nego što i sami zapite.

Nemojte previše utopliti bebu

Normalno je biti zabrinut da će bebi biti previše hladno dok spavaju te ćete biti u napasti obući joj toplu odjeću. No pregrijavanje je faktor rizika od SIDS-a i treba ga izbjegavati, kaže dr. Johns.

„Dobar općenit savjet jest obući dijete u jedan sloj više no što bi odrasla osoba obukla u određeno godišnje doba ili na određenoj temperaturi“, preporučuje dr. Johns. Također biste trebali održavati temperaturu bebine sobe ugodnom te osigurati da u njoj nije previše vruće, savjetuje Akademija.

Ne koristite se monitorima za disanje

Možda ćete htjeti kupiti monitore za spavanje za svoju bebu. Naposljetku, mnoge od njih reklamiraju kao zaštitu od SIDS-a. No Akademija se tome protivi.

Nijedan uređaj ne bi smio zamijeniti roditeljsko nadgledanje, a Akademija objašnjava da se ne biste smjeli oslanjati na takve uređaje da biste pazili na svoje dijete. Ne samo to, već nema dokaza da su uređaji učinkoviti, kaže dr. Johns. „Kućni kardiorespiratorni monitori  ne smiju se koristiti kao način smanjenja rizika od SIDS-a s obzirom na to da se nije pokazalo da smanjuju učestalost SIDS-a“, napominje liječnica.

Savjet za kraj

Možda izgleda kao da postoji milijun pravila u vezi sa spavanjem bebe te vam sve to može biti previše da biste zapamtili. Dr. Johns ima odličan način pamćenja osnovnih principa sigurnog spavanja: možete smanjiti rizik od SIDS-a slijedeći ove korake: smjestite bebu samu, na leđa, u krevetić.

Također zapamtite da ako imate bilo kakvih pitanja o uputama za spavanje ili kako općenito smanjiti rizik od SIDS-a, ne ustručavajte se obratiti se  svom pedijatru. Bilo kakva zabrinutost je opravdana, a vaš će vam pedijatar moći odgovoriti na pitanja o vašoj bebi i životnoj situaciji.

Izvor: frendica.hr

Pročitaj više..